Czy małe dziecko może nauczyć się oszczędzania? 0
Czy małe dziecko może nauczyć się oszczędzania?
Kiedy warto zacząć rozmawiać z dzieckiem o pieniądzach i znaczeniu oszczędzania?
Coraz więcej osób uważa, że wiek przedszkolny to znakomity czas. Zarówno by wyjaśnić dziecku skąd biorą się pieniądze, jak i to, że... są powody, dla których nie wydajemy ich wszystkich od razu. Zwłaszcza na potrzeby, które mogą (lub powinny) poczekać.
Czy wszystko i zawsze można mieć tu i teraz?
O tym, że dzieci już w wieku 4 lub 5 lat potrafią odłożyć w czasie przyjemność, by spotkała je za to nagroda przekonują wyniki słynnego Testu Marchmallow.
Psychologowie przeprowadzający test rozdali dzieciom cukierki i wyszli z pokoju. Maluchy miały do wyboru: zjeść swój cukierek od razu lub powstrzymać się od tego na jakiś czas. Na tych, którzy wytrzymali czekała nagroda w postaci kolejnych cukierków 🍬🍬🍬
Okazało się, że część dzieci wykazała się cierpliwością i zasłużyła na nagrodę.
Ale to nie koniec. Po latach, pomysłodawca eksperymentu postanowił sprawdzić co słychać u dzieci, które brały udział w badaniu. Okazało się, że dorosłe osoby, które jako przedszkolaki potrafiły poczekać z natychmiastowym spełnieniem zachcianki - mają o wiele lepiej poukładane życie od tych, którzy nie wykazali się cierpliwością. Co więcej - ci, którzy zjedli swój cukierek natychmiast - jako dorośli ludzie częściej borykali się z problemami związanymi z uzależnieniami.
Czy przedszkolaki mogą być rozsądniejsze od niektórych dorosłych?
Wyniki Testu Marschmallow pokazują, że dzieci w wieku 4-5 lat potrafią wykazać się rozsądkiem większym niż niektórzy niezaradni życiowo dorośli. Dla nas, rodziców może być to bardzo cenną wskazówką dotyczącą kształtowania charakteru naszych pociech... Przedszkolaki wcale nie są za małe by rozumieć bardzo ważną rzecz: czasem warto poczekać, by móc cieszyć się z czegoś jeszcze bardziej.
Doskonałą okazją do rozmowy na ten temat jest chwila, kiedy dziecko chce by rodzice kupili mu drogą zabawkę. Albo gdy pyta o naszą pracę: prócz opowieści na temat tego czym charakteryzuje się nasz zawód - warto nadmienić, że otrzymujemy za nią wynagrodzenie. Oraz, że gospodarowanie pieniędzmi, które mamy na koncie w banku i/lub w portfelu, wymaga rozwagi.
Kiedy jeszcze możemy porozmawiać o wydatkach i/lub wartości pieniądza? Na przykład kiedy dziecko zniszczyło zabawkę.
Skarbonka - prezent dla przedszkolaka? Jaką skarbonkę wybrać?
Doskonałą okazją do rozmowy z dzieckiem o oszczędzaniu są też zajęcia z przedsiębiorczości, w których maluch uczestniczył w przedszkolu.
Tak, tak - bywa, że takie zajęcia są organizowane już w grupach cztero- i pięciolatków (oczywiście w sposób starannie dostosowany do możliwości poznawczych dzieci).
Świetnym pomysłem jest też zakup skarbonki 🐖 Połączony z wyjaśnieniem co to jest i do czego służy.
Specjaliści często zwracają uwagę, by skarbonki, które wręczamy dzieciom były przezroczyste. Wtedy maluch może widzieć jak skarbonka wypełnia się monetami (a nie tylko słyszeć ich coraz głośniejszy dźwięk przy potrząsaniu). Co ciekawe, wiele osób (nawet w czasach kont bankowych, których stan można sprawdzić w każdej chwili przez internet) - odkłada pieniądze do zwykłych słoików... Widoczny przyrost oszczędności to dodatkowa motywacja!
Dzieciom trudno zobaczyć jak oszczędzamy gromadząc pieniądze na koncie w banku. Wrzucając pieniądze do swojej skarbonki-słoika możemy dać maluchom dobry przykład...
Oszczędzanie metodą słoikową, czyli... warto widzieć
Mało tego, ostatnio rośnie popularność tzw. metody trzech słoików (wydaję, oszczędzam, pomagam):
✔ do słoika nr 1 trafiają pieniądze na bieżące wydatki,
✔ do słoika nr 2 - pieniądze, które chcemy odłożyć, by kupić coś w przyszłości,
✔ do słoika nr 3 - pieniądze, które przeznaczymy na cele charytatywne.
Choć ten sposób gospodarowania pieniędzmi powstał z myślą o starszych dzieciach i dorosłych - fakt, że polega na odkładaniu pieniędzy do słoików a nie do nieprzezroczystych skarbonek potwierdza, że dobrze jest widzieć zgromadzone monety lub banknoty.
Jest jeszcze metoda 6 oraz 9 słoików, ale... Twojemu maluchowi na początek wystarczy jeden słoik-skarbonka. Możecie wspólnie wybrać jego kształt i wielkość lub ozdobić (pamiętając, by naklejki nie zasłaniały zawartości słoja). Obawiasz się, że słoik może się potłuc?
Dobrym rozwiązaniem może okazać się przezroczysta świnka skarbonka 🙂

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl